Kierunek - biznes neutralny klimatycznie

Chociaż zmiana globalnego klimatu dotyka każdego, realizacja celu zerowych emisji netto dotyczy w znacznej mierze przedsiębiorstw. To one zapewnią zdecydowaną większość wymaganych inwestycji.

Climate Leadership

To program wspierany przez United Nations Environment Programme, w którym grono niezależnych ekspertów wzmacnia starania biznesu na drodze do neutralności klimatycznej. Ponieważ globalny klimat jest najbardziej złożonym naturalnym systemem, również eksperci Programu reprezentują dziedziny wielu gałęzi wiedzy. W ten sposób Program zapewnia firmom znalezienie odpowiednich dla nich dróg do redukcji negatywnego wpływu na klimat i środowisko.

Program Climate Leadership jest realizowany przy wsparciu Rady Programowej (Climate Leadership Council)

Dołącz do Programu

Możliwe kierunki działania

Doradzają dla klimatu

Zmieniają się dla klimatu

Coca-Cola HBC PolskaCredit AgricoleAllegroStena Recycling PolskaCarrefour Polska Sp. z o.o.DANONE Sp. z o.o.BASF PolskaŻywiec-Zdrój S.A.Tetra PakAuchan Retail PolskaVisaFabryki Mebli FORTE S.A.SignifySantander Bank PolskaPolpharma S.A.BNP Paribas Bank Polska S.A.ERGO Hestia S.A.McDonald's PolskaØrstedGrupa ŻywiecIKEA Retail Sp. z o.o. IKEA Distribution Services S.A.Samsung Electronics PolskaElektroEkoOrange PolskaPZUmyhiveHutchinsonBank Ochrony Środowiska S.A.Netguru
Barbara KowalskaDyrektor Działu Jakości i Rozwoju Zrównoważonego Carrefour Polska
W ramach programu Climate Leadership, Carrefour Polska pracował nad zwiększeniem udział produktów pochodzących ze zrównoważonego rolnictwa w kategorii produktów świeżych. Naszym celem jest jeszcze efektywniejsza współpraca z dostawcami i wspieranie ich w prośrodowiskowych działaniach, a także zapewnienie klientom dostępu do zdrowej i jakościowej żywności. Eksperci UNEP/GRID-Warszawa wsparli nas w opracowaniu wytycznych dla dostawców owoców i warzyw, które objęły pięć obszarów tematycznych: ochronę i regenerację gleb, redukcję pestycydów, bioróżnorodność, zarządzanie zasobami wodnymi, przeciwdziałanie zmianom klimatu. Współpraca z UNEP/GRID-Warszawa była bardzo owocna i sprawna, a wypracowane materiały okazały się merytoryczne i inspirujące.
Agnieszka Łyczak-SzymczykSustainability Manager, BASF Polska
Climate Leadership to jedyny taki program w Polsce, gdzie pod parasolem organizacji pozarządowej jaką jest UNEP/GRID-Warszawa, spotykamy się w gronie ekspertów i otwarcie rozmawiamy o szansach, ale i o wyzwaniach, jakie niesie za sobą wprowadzanie na rynek nowych przyjaznych środowisku rozwiązań. Szerokie, nie tylko biznesowe, spojrzenia grona specjalistów zgromadzonych wokół programu, pozwalają na obiektywne, często krytyczne spojrzenie, które pozwala dostosować ofertę do wymagań rynkowych i społecznych. Dlatego, zadowoleni z efektów, jesteśmy w tym projekcie już 3 rok, a każda edycja niesie ze sobą nowe wyzwanie, jakie stawiamy sobie w BASF, w związku z poszerzaniem portfolio o kolejne innowacje.
Bogdan ŚlękPublic & Government Affairs Director CEE, Signify
Dołączyliśmy do programu „Climate Leadership”, aby podkreślić, że jesteśmy gotowi wnieść swój wkład w znaczące działania i trwałe zmiany. W tym dążeniu jesteśmy odpowiedzialni za dzielenie się wiedzą, którą rozwijamy podczas naszej podróży klimatycznej w naszych operacjach, łańcuchu dostaw i użytkowaniu produktów z konsumentami, dostawcami, innymi firmami i innymi interesariuszami.
Magdalena RzeszotalskaDyrektor ds. Komunikacji Korporacyjnej i CSR, Polpharma S.A.
Jako największa polska firma farmaceutyczna chcemy pomagać ludziom żyć zdrowo w zdrowym świecie, a troska o klimat i środowisko jest integralnym elementem tej misji. Pracujemy w tej chwili nad zdefiniowaniem długoterminowych celów Polpharmy, m.in. w zakresie transformacji energetycznej, redukcji emisji czy ekoprojektowania procesów i produktów. Udział w dwóch edycjach Climate Leadership i możliwość pracy z ekspertami programu, były dla nas cenną inspiracją oraz istotnym wsparciem przy formułowaniu założeń ważnych inicjatyw zmniejszających nasz wpływ środowiskowy

Aktualności

Konferencja ,,Ślad węglowy i co dalej?" to przestrzeń do zdobycia merytorycznej wiedzy w wielu obszarach związanych z przeciwdziałaniem skutkom zmian klimatu. To także miejsce do wzajemnego uczenia się od siebie ekspertów i partnerów biznesowych oraz inspirowania do podejmowania coraz ambitniejszych działań na rzecz neutralności klimatycznej. W procesie transformacji olbrzymim wyzwaniem pozostaje m.in. odpowiedź na pytania o to, jak sprawiedliwie zadbać o wszystkie grupy interesariuszy - w tym również o środowisko naturalne, tak aby #nooneleftbehind? Czy transformacja biznesu w ogóle może być sprawiedliwa dla wszystkich? Na te pytania podczas swojego wystąpienia inspiracyjnego #ClimateJustice postara się odpowiedzieć Zuzanna Rudzińska-Bluszcz, prezeska Fundacji ClientEarth. UNEP/GRID-Warszawa #sprawiedliwoscklimatyczna

Program Climate Leadership jest działaniem realizowanym przez UNEP/GRID-Warszawa w odpowiedzi na rezolucję UNEP/EA.4/L.5, przyjętą podczas 4. sesji Zgromadzenia ONZ ds. Środowiska (UNEA-4).

Rezolucja ”Rozwiązanie Problemów Środowiskowych Poprzez Zrównoważone Praktyki Biznesowe” wezwała biznes do transformacyjnego wysiłku dla sprostania globalnym wyzwaniom środowiskowym i klimatycznym.

UNEP/GRID-Warszawa
ul. Poznańska 21 lok. 29, 00-685 Warszawa tel. +48 22 840 6664 e-mail: kontakt@climateleadership.pl