Kierunek - biznes neutralny klimatycznie

Chociaż zmiana globalnego klimatu dotyka każdego, realizacja celu zerowych emisji netto dotyczy w znacznej mierze przedsiębiorstw. To one zapewnią zdecydowaną większość wymaganych inwestycji.

Climate Leadership

To program wspierany przez United Nations Environment Programme, w którym grono niezależnych ekspertów wzmacnia starania biznesu na drodze do neutralności klimatycznej. Ponieważ globalny klimat jest najbardziej złożonym naturalnym systemem, również eksperci Programu reprezentują dziedziny wielu gałęzi wiedzy. W ten sposób Program zapewnia firmom znalezienie odpowiednich dla nich dróg do redukcji negatywnego wpływu na klimat i środowisko.

Program Climate Leadership jest realizowany przy wsparciu Rady Programowej (Climate Leadership Council)

Dołącz do Programu

Możliwe kierunki działania

Doradzają dla klimatu

Zmieniają się dla klimatu

Carrefour Polska Sp. z o.o.SignifyTetra PakAllegroSamsung Electronics PolskaERGO Hestia S.A.Bank Ochrony Środowiska S.A.McDonald's PolskaŻywiec-Zdrój S.A.NetguruBASF PolskaIKEA Retail Sp. z o.o. IKEA Distribution Services S.A.VisamyhiveStena Recycling PolskaAuchan Retail PolskaOrange PolskaCredit AgricoleGrupa ŻywiecPZUDANONE Sp. z o.o.Coca-Cola HBC PolskaElektroEkoSantander Bank PolskaØrstedFabryki Mebli FORTE S.A.BNP Paribas Bank Polska S.A.Polpharma S.A.Hutchinson
Barbara KowalskaDyrektor Działu Jakości i Rozwoju Zrównoważonego Carrefour Polska
W ramach programu Climate Leadership, Carrefour Polska pracował nad zwiększeniem udział produktów pochodzących ze zrównoważonego rolnictwa w kategorii produktów świeżych. Naszym celem jest jeszcze efektywniejsza współpraca z dostawcami i wspieranie ich w prośrodowiskowych działaniach, a także zapewnienie klientom dostępu do zdrowej i jakościowej żywności. Eksperci UNEP/GRID-Warszawa wsparli nas w opracowaniu wytycznych dla dostawców owoców i warzyw, które objęły pięć obszarów tematycznych: ochronę i regenerację gleb, redukcję pestycydów, bioróżnorodność, zarządzanie zasobami wodnymi, przeciwdziałanie zmianom klimatu. Współpraca z UNEP/GRID-Warszawa była bardzo owocna i sprawna, a wypracowane materiały okazały się merytoryczne i inspirujące.
Bogdan ŚlękPublic & Government Affairs Director CEE, Signify
Dołączyliśmy do programu „Climate Leadership”, aby podkreślić, że jesteśmy gotowi wnieść swój wkład w znaczące działania i trwałe zmiany. W tym dążeniu jesteśmy odpowiedzialni za dzielenie się wiedzą, którą rozwijamy podczas naszej podróży klimatycznej w naszych operacjach, łańcuchu dostaw i użytkowaniu produktów z konsumentami, dostawcami, innymi firmami i innymi interesariuszami.
Jacek ŁęgiewiczDyrektor Corporate Affairs w Samsung Electronics Polska
Na przestrzeni ostatnich kilku lat Samsung pokazał jak dzięki technologiom wspierać innowacyjność i edukację dla klimatu. Zrealizowaliśmy te cele dzięki pionierskiemu programowi inkubacji zielonych startupów oraz w ramach Solve for Tomorrow. Climate Leadership stworzył niepowtarzalną przestrzeń do podejmowania zobowiązań oraz wymiany ciekawych praktyk i spotkania się z najlepszymi ekspertami ds. klimatu. To motywuje nas do dalszej aktywności i stawiania sobie kolejnych celów, bo jak głoszą twórcy Climate Leadership - „Nic się nie zmieni, jeżeli nie zaczniemy działać”.
Mario ZamarripaDyrektor ds. zrównoważonego rozwoju, ERGO Hestia
ERGO Hestia aktywnie angażuje się we wspieranie i realizacje celów ESG zarówno na poziomie lokalnym, jak i krajowym. Inicjatywy i działania w tym zakresie, takie jak Climate Leadership, stanowią bardzo ważną część naszej strategii, nie tylko w obszarze zrównoważonego rozwoju, ale też szerzej rozumianego rozwoju biznesu.

Aktualności

Dziękujemy! 💙 To była wspaniała konferencja, pełna inspirujących wystąpień i wartościowych dyskusji. To ten moment, kiedy szczególnie widzimy, jak ambitną społeczność udało nam się stworzyć. "Myślę, że dzisiaj zdecydowana większość kadry kierowniczej ma świadomość działania w dobie wielokryzysu, dlatego potrzebujemy inspirowania się. Choć grupa aktywistów korporacyjnych stale rośnie, cały czas jest nas za mało" - powiedział w otwierającym wystąpieniu Boleslaw Rok, współtwórca naszego programu. Po wystąpieniach Maria Andrzejewska, dyrektor generalnej UNEP/GRID-Warszawa, a także Michał Purol i Magdalena Jaśkiewicz, przyszedł czas na debaty, dyskusje stolikowe i warsztaty. Karolina Długosz (she/her) z Netguru, Martyna Krzysztofińska ze Stowarzyszenie Narodów Zjednoczonych w Polsce, Marcin Milczarski (he/him) z VIVERNO oraz Joanna Wis-Bielewicz z Ørsted dyskutowali na temat sprawiedliwej transformacji. Pytania zadawał Artur Osiecki z Rzeczpospolita. Następnie Zuzanna Rudzińska-Bluszcz z ClientEarth zainspirowała uczestników swoim wystąpieniem na temat praw człowieka. W drugiej części dnia prof. Rok poprowadził dyskusję pt. "Jaka gospodarka? Neutralna, regeneratywna, bioróżnorodna, zdekarbonizowana", w której udział wzięły: Ewa Deperas-Jarczewska (she/her) - Dyrektorka Zespołu Corporate Sustainability, Credit Agricole Bank Polska S.A., Paulina Kaczmarek - Head of Sustainability, Danone oraz Anna Zalewska - Advocacy Manager, BASF. Dziękujemy prowadzącym dyskusje stolikowe: Piotr Kowalik, Ewa Sowinska, Radosław Andrulewicz, Wioletta Fabrycka, Lukasz Dobrowolski, Zofia Wetmańska, Paulina Górska, Mariusz Gołąb, Julia Koczorowska, Ewelina Sasin, Magdalena Dziczek, Marta Krawczyk i warsztaty: Anna Danylczenko, Małgorzata Bojańczyk, Kamil Jawgiel, dr Monika Szewczyk oraz Piotr Biernacki. Szczególne podziękowania dla Adam Ros i Samsung Electronics Polska za udostępnienie wspaniałych wnętrz w #WarsawSpire. Do zobaczenia za rok! Mamy nadzieję, że nasza społeczność będzie stale rosła. #ClimateLeadership #klimat #konferencja #KonferencjaCL #środowisko #ESG #transformacja #debata #warsztaty #climate #valuechain #environment #biznes #gospodarka #tworzywasztuczne #bioróżnorodność #zrównoważonyrozwój #sustainability

Zobaczcie jak biznes zmienia się z nami! W tym roku w pracach #ClimateLeadership uczestniczyło 9️⃣ firm: BASF Polska Sp.z o.o., BNP Paribas Bank Polska S.A., Credit Agricole Bank Polska S.A., ElektroEko Organizacja Odzysku Sprzętu Elektrycznego i Elektronicznego SA, ERGO Hestia, Grupa PZU, Ørsted, Samsung Electronics Polska i Visa, z którymi pracowaliśmy łącznie nad 12 projektami. Od początku trwania programu, wszystkie uczestniczące w nim firmy podjęły 4️⃣7️⃣ szczegółowych zobowiązań, które zmniejszają ich presję na środowisko i klimat. O wszystkich projektach przeczytacie na stronie: 👉https://lnkd.in/eg4Dy-K5 UNEP/GRID-Warszawa #klimat #kryzysklimatyczny #transformacja #biznes #ESG #ESRS #climatecrisis #environment #sustainable #pollution #SDGs #innovation #carbonfootprint #CO2 #emissions #valuechain

Tymi słowami Maria Andrzejewska otworzyła coroczną konferencję programu #ClimateLeadership, podczas której uczestniczące firmy, grono eksperckie oraz inni zainteresowani transformacją polskiego biznesu dzielili się wiedzą, prezentowali ambitne cele oraz debatowali nad nowymi możliwościami zielonej transformacji. Już wkrótce przedstawimy wam najważniejsze wnioski, do jakich doszli uczestnicy dyskusji stolikowych i warsztatów. Zapraszamy firmy do udziału w programie: https://lnkd.in/dic9QGU7 UNEP/GRID-Warszawa #konferencja #śladwęglowy #klimat #kryzysklimatyczny #climatecrisis #ESG #environment #sustainable #carbonfootprint #waterfootprint #conference #business #ESRS #EuropeanGreenDeal

Program Climate Leadership jest działaniem realizowanym przez UNEP/GRID-Warszawa w odpowiedzi na rezolucję UNEP/EA.4/L.5, przyjętą podczas 4. sesji Zgromadzenia ONZ ds. Środowiska (UNEA-4).

Rezolucja ”Rozwiązanie Problemów Środowiskowych Poprzez Zrównoważone Praktyki Biznesowe” wezwała biznes do transformacyjnego wysiłku dla sprostania globalnym wyzwaniom środowiskowym i klimatycznym.

UNEP/GRID-Warszawa
ul. Poznańska 21 lok. 29, 00-685 Warszawa tel. +48 22 840 6664 e-mail: kontakt@climateleadership.pl