Ørsted jest wiodącą firmą energetyczną, która jeszcze do niedawna korzystała z ogromnych ilości węgla. W ciągu ostatnich lat firma podjęła strategiczną decyzję o transformacji i obecnie jest najbardziej zrównoważoną firmą energetyczną na świecie i globalnym liderem w przechodzeniu na zieloną energię. Ørsted opracowuje, buduje i eksploatuje morskie i lądowe farmy wiatrowe, farmy słoneczne, magazyny energii, odnawialne instalacje wodorowe i instalacje zielonych paliw oraz bioelektrownie. W Polsce firma jest obecna od lat 90, a jej warszawskie biuro otworzone w 2021 zatrudnia ponad 200 osób. W latach 2007-2020 jej emisja dwutlenku węgla zmniejszyła się o 86%, a zysk operacyjny wzrósł prawie dwukrotnie. Jako jedna z niewielu firm na świecie Ørsted zdołał oddzielić swój wzrost gospodarczy od śladu klimatycznego, a do 2025 r. nasza działalność będzie neutralna dla klimatu.

Strona www uczestnika
2022
Joanna Wis-BielewiczHead of Market Development, Ørsted
Ørsted przyspiesza inwestycje w OZE, ograniczając emisję dwutlenku węgla o 3,5 tony z każdym zainstalowanym gigawatem w  morskiej energetyce wiatrowej, która jest jednym z kluczowych narzędzi do walki z katastrofalną w skutkach  zmianą klimatu. Jednocześnie chcemy, by nasze inwestycje stawały się coraz bardziej przyjazne dla środowiska i społeczeństwa. Powołaliśmy już kilka funduszy na rzecz zrównoważonego rozwoju społeczności, na obszarach, na których działamy, w tym jeden w Polsce w Gminie Choczewo. Dbamy także o ochronę środowiska, a nasi eksperci testują obecnie innowacyjne rozwiązania ograniczające oddziaływanie inwestycji na ekosystemy morskie. Jednym z nich są sztuczne rafy na farmie Borssele 1 i 2 w Holandii, stanowiące schronienie i miejsce żerowania dla odradzającej się populacji dorsza.
Zobowiązania klimatyczne podjęte przez firmę w ramach programu Climate Leadeship:
2022
Do 2025 r. osiągnięcie neutralności dla klimatu w ramach działalności gospodarczej, a do 2040 r. w ramach całego łańcucha wartości. Ørsted przyjął także ambicję osiągnięcia pozytywnego wpływu netto na różnorodność biologiczną na obszarach, na których budowane będą morskie farmy wiatrowe Ørsted po 2030.
Coca-Cola HBC PolskaPolpharma S.A.Auchan Retail PolskaDANONE Sp. z o.o.Tetra Pak

Program Climate Leadership jest działaniem realizowanym przez UNEP/GRID-Warszawa w odpowiedzi na rezolucję UNEP/EA.4/L.5, przyjętą podczas 4. sesji Zgromadzenia ONZ ds. Środowiska (UNEA-4).

Rezolucja ”Rozwiązanie Problemów Środowiskowych Poprzez Zrównoważone Praktyki Biznesowe” wezwała biznes do transformacyjnego wysiłku dla sprostania globalnym wyzwaniom środowiskowym i klimatycznym.

UNEP/GRID-Warszawa
ul. Sobieszyńska 8, 00-764 Warszawa tel. +48 22 840 6664 e-mail: kontakt@climateleadership.pl