Ørsted jest wiodącą firmą energetyczną, która jeszcze do niedawna korzystała z ogromnych ilości węgla. W ciągu ostatnich lat firma podjęła strategiczną decyzję o transformacji i obecnie jest najbardziej zrównoważoną firmą energetyczną na świecie i globalnym liderem w przechodzeniu na zieloną energię. Ørsted opracowuje, buduje i eksploatuje morskie i lądowe farmy wiatrowe, farmy słoneczne, magazyny energii, odnawialne instalacje wodorowe i instalacje zielonych paliw oraz bioelektrownie. W Polsce firma jest obecna od lat 90, a jej warszawskie biuro otworzone w 2021 zatrudnia ponad 200 osób. W latach 2007-2020 jej emisja dwutlenku węgla zmniejszyła się o 86%, a zysk operacyjny wzrósł prawie dwukrotnie. Jako jedna z niewielu firm na świecie Ørsted zdołał oddzielić swój wzrost gospodarczy od śladu klimatycznego, a do 2025 r. nasza działalność będzie neutralna dla klimatu.

Strona www uczestnika
2023
Joanna Wis-BielewiczHead of Market Development, Ørsted
„Aby osiągnąć neutralność klimatyczną w ramach całego łańcucha wartości w 2040, Ørsted współpracuje z dostawcami, pomagając w wyznaczeniu celów opartych na podstawach naukowych (Science Based Targets) oraz oczekuje, że już od końca 2025 będą oni korzystali w 100% ze źródeł odnawialnych. Na rynkach, na których podobnie jak w Polsce, ze względu na mix energetyczny, tak ambitny cel jest trudny do osiągnięcia w tak krótkim czasie, nawiązujemy międzysektorowe partnerstwa na rzecz rozwoju innowacyjności OZE oraz ich szybszego rozwoju. Przykładem takich projektów w Polsce są m.in. nasza współpraca z Instytut Elektrotechniki z Sieci Badawczej Łukasiewicza na rzecz opracowania technologii recyklingu łopat turbin morskich elektrowni wiatrowych oraz współpraca z Gminą Kazimierz Biskupi na rzecz rozwoju OZE na budynku Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Sokółkach.”
2022
Joanna Wis-BielewiczHead of Market Development, Ørsted
Ørsted przyspiesza inwestycje w OZE, ograniczając emisję dwutlenku węgla o 3,5 tony z każdym zainstalowanym gigawatem w  morskiej energetyce wiatrowej, która jest jednym z kluczowych narzędzi do walki z katastrofalną w skutkach  zmianą klimatu. Jednocześnie chcemy, by nasze inwestycje stawały się coraz bardziej przyjazne dla środowiska i społeczeństwa. Powołaliśmy już kilka funduszy na rzecz zrównoważonego rozwoju społeczności, na obszarach, na których działamy, w tym jeden w Polsce w Gminie Choczewo. Dbamy także o ochronę środowiska, a nasi eksperci testują obecnie innowacyjne rozwiązania ograniczające oddziaływanie inwestycji na ekosystemy morskie. Jednym z nich są sztuczne rafy na farmie Borssele 1 i 2 w Holandii, stanowiące schronienie i miejsce żerowania dla odradzającej się populacji dorsza.
Zobowiązania klimatyczne podjęte przez firmę w ramach programu Climate Leadeship:
2023
Firrma Ørsted zobowiązała się do osiągnięcia neutralności klimatycznej w ramach całego łańcucha wartości do 2040 roku (zakres 1-3). W 2023 roku w Polsce, zobowiązujemy się do stworzenia dwóch międzysektorowych partnerstw, których celem będzie szybki i efektywny rozwój odnawialnych źródeł energii w Polsce, tak aby polskie firmy mogły pozostać częścią globalnych łańcuchów dostaw.
2022
Do 2025 r. osiągnięcie neutralności dla klimatu w ramach działalności gospodarczej, a do 2040 r. w ramach całego łańcucha wartości. Ørsted przyjął także ambicję osiągnięcia pozytywnego wpływu netto na różnorodność biologiczną na obszarach, na których budowane będą morskie farmy wiatrowe Ørsted po 2030.
ERGO Hestia S.A.Carrefour Polska Sp. z o.o.NetguruSamsung Electronics PolskaPZU

Program Climate Leadership jest działaniem realizowanym przez UNEP/GRID-Warszawa w odpowiedzi na rezolucję UNEP/EA.4/L.5, przyjętą podczas 4. sesji Zgromadzenia ONZ ds. Środowiska (UNEA-4).

Rezolucja ”Rozwiązanie Problemów Środowiskowych Poprzez Zrównoważone Praktyki Biznesowe” wezwała biznes do transformacyjnego wysiłku dla sprostania globalnym wyzwaniom środowiskowym i klimatycznym.

UNEP/GRID-Warszawa
ul. Poznańska 21 lok. 29, 00-685 Warszawa tel. +48 22 840 6664 e-mail: kontakt@climateleadership.pl