BASF to największe przedsiębiorstwo chemiczne na świecie. Ich Polski oddział powstał w 1992 roku, chociaż są obecni na naszym rynku już od końca XIX wieku. Portfolio BASF w Polsce obejmuje chemię przemysłową, tworzywa sztuczne, rozwiązania dla rolnictwa, lakiery oraz katalizatory samochodowe. Funkcjonuje tu zakład produkcyjny w Środzie Śląskiej koło Wrocławia, którym jest największym i najnowocześniejszym zakładem tego typu firmy. Przedsiębiorstwo zatrudnia ponad 870 pracowników w Polsce. BASF jest firmą zaangażowaną w realizację Celów Zrównoważonego Rozwoju. Klientom dostarcza innowacyjne produkty i rozwiązania przyczyniające się do skutecznej ochrony klimatu. Głównym celem firmy jest osiągnięcie neutralności klimatycznej do 2050 r.  W tym celu BASF m.in. inwestuje w odnawialne źródła energii i opracowywuje narzędzie do liczenia śladu węglowego produktu.

Strona www uczestnika
2023
Agnieszka Łyczak-SzymczykSustainability Manager, BASF Polska
Mierzenie śladu węglowego produktów to dla BASF oczywistość. Stworzyliśmy narzędzie, które takie obliczenia umożliwia (SCOTT), sprawdziliśmy jego działanie na ponad 45 000 naszych rozwiązań, bo dla tak szerokiego naszego portofolio zmierzyliśmy ślad węglowy. Zależy nam, by branża chemiczna dysponowała jedną metodologią, dlatego oferujemy nasze narzędzie innym firmom. Znając punkt startowy, dziś pracujemy nad redukcją śladu węglowego a nawet możemy pochwalić się rozwiązaniami, które mają ujemny ślad węglowy.
2022
Agnieszka Łyczak-SzymczykSustainability Manager, BASF Polska
BASF  jest mocno zaangażowany w projekty gospodarki obiegu zamkniętego. Wierzymy, że to jedyny sposób na ponowne wykorzystanie odpadów, które inaczej zanieczyszczą środowisko. Odpady biodegradowalne, które wciąż dziś w dużych ilościach trafiają do frakcji odpadów zmieszanych, mogą stać się kompostem, czyli naturalnym nawozem dla gleby. Dlatego, przede wszystkim, w ramach naszych działań zachęcamy do jeszcze lepszej segregacji odpadów. Jednocześnie, aby segregacja bioodpadów była łatwiejsza, proponujemy stosowanie worków wykonanych z tworzyw kompostowalnych, które nie będą musiały być oddzielane mechaniczne, a pod wpływem odpowiednich warunków wraz z odpadami biodegradowalnymi staną się kompostem.
Zobacz więcej
Zobowiązania klimatyczne podjęte przez firmę w ramach programu Climate Leadeship:
2023
Dążymy do tego, by 100% naszego portofolio w branży Care Chemicals miało zmierzony ślad węglowy. A będąc zwykle na początku łańcucha wartości, mamy świadomość jak potrzebne są to dane dla naszych klientów, by mogli pokazać emisyjność swoich produktów.
2022
W 2022r. wprowadzenie na rynek 4,5 mln sztuk kompostowalnych worków na bioodpady wykonanych z tworzywa ecovio.
Zobacz więcej
Orange PolskaPolpharma S.A.Bank Ochrony Środowiska S.A.Grupa ŻywiecIKEA Retail Sp. z o.o. IKEA Distribution Services S.A.

Program Climate Leadership jest działaniem realizowanym przez UNEP/GRID-Warszawa w odpowiedzi na rezolucję UNEP/EA.4/L.5, przyjętą podczas 4. sesji Zgromadzenia ONZ ds. Środowiska (UNEA-4).

Rezolucja ”Rozwiązanie Problemów Środowiskowych Poprzez Zrównoważone Praktyki Biznesowe” wezwała biznes do transformacyjnego wysiłku dla sprostania globalnym wyzwaniom środowiskowym i klimatycznym.

UNEP/GRID-Warszawa
ul. Poznańska 21 lok. 29, 00-685 Warszawa tel. +48 22 840 6664 e-mail: kontakt@climateleadership.pl