Tematy: gospodarka o obiegu zamkniętymzrównoważony łańcuch dostawzmniejszenie śladu węglowegoefektywność energetyczna i surowcowanowe technologie i innowacje na rzecz klimatuzrównoważone finansowanieraportowanie niefinansowebezpieczeństwo żywnościoweochrona bioróżnorodnościedukacja klimatyczna

ochrona bioróżnorodności

Kryzys klimatyczny wymaga nie tylko tworzenia nowych rozwiązań technologicznych, ale również ochrony tego, co już istnieje - życia na ziemi i jego bogactwa. W przeciwnym wypadku, jak niedawno ogłosili eksperci z zajmującego się różnorodnością biologiczną IPBES, w kolejnych dekadach czekać nas może wyginięcie nawet miliona gatunków organizmów żywych.

Ochrona bioróżnorodności to coś więcej niż tylko sadzenie drzew. To opiekowanie się złożonymi, delikatnymi ekosystemami oraz odbudowa tych, które dziś znajdują się w kiepskiej kondycji. Mokradła, torfowiska, lasy deszczowe czy oceany to naturalne pochłaniacze dwutlenku węgla, dzięki którym nasza szansa na uniknięcie katastrofy klimatycznej znacząco rośnie.
Bioróżnorodność i ekosystemy w standardach ESRSPrawa człowieka, ochrona środowiska i zrównoważone finanse – Minimalne Gwarancje (Część I)Rolnictwo regeneratywne z perspektywy biznesuRolnictwo węglowe i rolnicze praktyki regeneratywneZnaczenie mokradeł w adaptacji do zmian klimatuRaport IPBES Global Assessment Report on Biodiversity and Ecosystem Services – najistotniejsze tezy i wnioski z rozdziału 6: Options for decision makersGlobalny monitoring środowiska – zanieczyszczenia i odpady według WESR UNEPKlimat i bioróżnorodność - w poszukiwaniu synergii wg raportu "Strengthening synergies: How action to achieve post-2020 global biodiversity conservation targets can contribute to mitigating climate change"Przyroda dla działań na rzecz klimatu - na podstawie Nature for Climate ActionEkonomia odbudowy bioróżnorodności na podstawie "The Dasgupta Review"O pojednaniu z Naturą w najnowszym raporcie UNEP "Making Peace with Nature"Najnowszy raport IPCC o wpływie użytkowania gruntów na zmiany klimatuNiszczenie ekosystemów i utrata bioróżnorodności - zwiększenie ryzyka pandemii chrób odzwierzęcychNie zabierajcie nam ogrodów - Epidemia "betonozy" w Polskich miastach

Program Climate Leadership jest działaniem realizowanym przez UNEP/GRID-Warszawa w odpowiedzi na rezolucję UNEP/EA.4/L.5, przyjętą podczas 4. sesji Zgromadzenia ONZ ds. Środowiska (UNEA-4).

Rezolucja ”Rozwiązanie Problemów Środowiskowych Poprzez Zrównoważone Praktyki Biznesowe” wezwała biznes do transformacyjnego wysiłku dla sprostania globalnym wyzwaniom środowiskowym i klimatycznym.

UNEP/GRID-Warszawa
ul. Poznańska 21 lok. 29, 00-685 Warszawa tel. +48 22 840 6664 e-mail: kontakt@climateleadership.pl