Nie ma wątpliwości, że obecnie promowany model biznesowy opiera się już nie tylko na filarze ekonomicznym, ale także etycznym i ekologicznym. Niewątpliwe na taki stan rzeczy wpłynęła nie tylko troska o środowisko i obecny kryzys klimatyczny, ale również legislacja i nowe przepisy. Zgodnie z prawem europejskim (Corporate Sustainability Reporting Directive, CSRD), już w niedalekiej przyszłości obowiązkiem będzie publikowanie informacji niefinansowych z zakresu ESG (środowiska, społeczeństwa oraz ładu korporacyjnego).

Choć przygotowanie raportu za rok 2024 będzie konieczne tylko w przypadku dużych przedsiębiorstw, realne przygotowanie i zapewnienie danych potrzebnych do raportowania ESG będzie dotyczyło znacznie większego grona organizacji. Informacje z powyższych zakresów znajdą się w kręgu zainteresowania nie tylko inwestorów oraz kontrahentów, którzy będą zobligowani do przygotowania własnych raportów z uwzględnieniem danych od dostawców i firm partnerskich, ale również konsumentów, a także pracowników coraz częściej zwracających uwagę na kwestie społeczno-ekologiczne.

Oczywiste jest więc, że w dzisiejszym krajobrazie biznesowym kwestie środowiskowe, społeczne i ładu korporacyjnego stały się głównymi wartościami w definiowaniu długoterminowego zrównoważonego rozwoju oraz budowaniu strategii firmy. I choć kwestie ESG kojarzymy i przypisujemy w firmie głównie działom takim jak zarząd, finanse, operacje czy dział prawny (lub wyodrębniamy jednostki zajmujące się tylko i wyłącznie ESG), to jednak rola działu HR będącego buforem pomiędzy pracownikami a kadrą zarządzającą będzie niezwykle istotna w prowadzeniu tej strategicznej inicjatywy. Nie tylko dlatego, że jedną z liter w ESG jest S, która dotyczy m.in. tego, w jaki sposób firma zarządza relacjami z pracownikami. Ale przede wszystkim, dlatego że to działy HR mają wszelkie narzędzia i kompetencje, by sprawić, że zrównoważony rozwój, łańcuch wartości, ESG nie były wyłącznie zagadkowymi hasłami dla pracowników, a realną, zrozumiałą strategią, której czują się częścią. A to właśnie pracownicy powinni znajdować się w centrum zainteresowania, bo to od nich zależy sukces firmy oraz osiągnięcie celów zrównoważonego rozwoju. Dział HR staje się więc kluczowym graczem w strategii ESG.

Należy więc zdać sobie sprawę, że działu HR nie należy traktować jedynie jako źródła danych do raportu niefinansowego we wskaźniku ESRS S1 – Zatrudnienie. Z pewnością będzie on współpracował z innymi podmiotami w celu zapewnienia informacji niezbędnych do raportowania. A doświadczenie HR w zakresie zarządzania danymi zapewni dokładne i kompleksowe ujawnienia w zakresie różnorodności, luki płacowej, praw pracowniczych i innych wskaźników mieszczących się w ramach ESRS. Jednak sprowadzenie roli działów personalnych do przygotowania takich danych to brak zrozumienia istoty sprawy. Takie podejście to brak wykorzystania potencjału specjalistów HR w tworzeniu zrównoważonego i społecznie odpowiedzialnego środowiska korporacyjnego. Tylko zbudowanie zielonej kultury organizacyjnej zapewni transformację modelu biznesowego, a także wymaganą poprawę wskaźników raportu ESG.

W budowanie zielonej kultury organizacyjnej powinien włączyć się oczywiście każdy, ale to dział HR jest odpowiedzialny za zarządzanie zasobami ludzkimi. w tym takie obszary, jak:

  • rekrutacja (w tym pozyskiwanie pracowników, którzy mają odpowiednią wiedzę dot. ochrony środowiska i ESG),
  • edukacja i rozwijanie talentów pracowników (m.in. zapewnienia ekoedukacji, a także szkoleń specjalistycznych z tego zakresu),
  • budowanie zaangażowania i tworzenie efektywnej komunikacji, dzięki którym pracownicy rozumieją cele strategiczne firmy i utożsamiają się z wartościami organizacji,
  • employer branding (budowanie wizerunku społecznie i ekologicznie odpowiedzialnego pracodawcy, atrakcyjnego szczególnie dla pokolenia Z). 

Dziwi więc, że do tej pory kompetencje związane z budowaniem społecznie i ekologicznie odpowiedzialnego biznesu przejmowane są przez inne działy w firmie, szczególnie przez Dział ESG czy relacji inwestorskich. Czy więc wreszcie nastąpił moment, w którym HR w pełni wykorzysta swój potencjał stania się strategiczną komórką w organizacji? Czas pokaże, ale zdecydowanie może odzyskać sprawczość i stać się kluczowym partnerem dla zarządu.

Program Climate Leadership jest działaniem realizowanym przez UNEP/GRID-Warszawa w odpowiedzi na rezolucję UNEP/EA.4/L.5, przyjętą podczas 4. sesji Zgromadzenia ONZ ds. Środowiska (UNEA-4).

Rezolucja ”Rozwiązanie Problemów Środowiskowych Poprzez Zrównoważone Praktyki Biznesowe” wezwała biznes do transformacyjnego wysiłku dla sprostania globalnym wyzwaniom środowiskowym i klimatycznym.

UNEP/GRID-Warszawa
ul. Poznańska 21 lok. 29, 00-685 Warszawa tel. +48 22 840 6664 e-mail: kontakt@climateleadership.pl