Marcin Szczelina

Krytyk i kurator architektury. Wydawca i redaktor naczelny magazynu Architecture Snob. Dyrektor artystyczny Warsaw Home&Contract 2021. Juror europejskiej nagrody SIMON Architecture Prize. Od 2014 roku ekspert europejskiej nagrody Mies van der Rohe Award. Ambasador Holcim Award. Ekspert Climate Leadership Programme pod auspicjami UN Environment Programme ONZ. Czlonek Jury Simon Architecture Prize 2022. Współtwórca projektu Let's talk about garbage prezentowanego na głównej wystawie Biennale Architektury w Wenecji w 2016 roku i w Parlamencie Europejskim w Brukseli w 2017 roku. Kurator wystawy "Ośmieceni" prezentowanej w Centrum Nauki Kopernik w 2019. W latach 2014-2016 prowadził autorską galerię architektury i designu Furheart Gallery w Chorzowie.

Laureat nagrody Property Design Awards 2017 za działalność na rzecz polskiej architektury. Autor i współautor wielu publikacji w prasie międzynarodowej i polskiej, a także książek i albumów poświęconych współczesnej architekturze m.in. Dekalog Dobrej Przestrzeni (2019, wyd. Miasto Katowice), Wrocław Guide (2018, wyd. Dom Publisher), Dotknąć Muzyki (2014). Wrocław Guide został wyróżniony w 26 Ogólnopolskim Przeglądzie Książki Krajoznawczej i Turystycznej. Korespondent włoskiego magazynu Domus. W 2020 roku, jako pierwszy Polak wraz z artystką Katarzyną Krakowiak stworzył projekt w Pawilonie Mies van der Rohe w Barcelonie.

Doradca w zakresie komunikacji i ekspert ds. zrównoważonego rozwoju w branżach kreatywnych.

Brak artykułów eksperta w Bazie Wiedzy

Program Climate Leadership jest działaniem realizowanym przez UNEP/GRID-Warszawa w odpowiedzi na rezolucję UNEP/EA.4/L.5, przyjętą podczas 4. sesji Zgromadzenia ONZ ds. Środowiska (UNEA-4).

Rezolucja ”Rozwiązanie Problemów Środowiskowych Poprzez Zrównoważone Praktyki Biznesowe” wezwała biznes do transformacyjnego wysiłku dla sprostania globalnym wyzwaniom środowiskowym i klimatycznym.

UNEP/GRID-Warszawa
ul. Poznańska 21 lok. 29, 00-685 Warszawa tel. +48 22 840 6664 e-mail: kontakt@climateleadership.pl